Under sju år har en australier städat gatorna och gått runt på festivaler för att leta efter burkar och flaskor. Genom att återvinna dem har han tjänat mer än 41 000 euro och köpt ett hus. Här är hans historia.
Återvinning är bra. Det är i alla fall vad australiensaren Damian Gordon ville visa. I sju år har denne man, som kommer från Central Coast i Australien, samlat burkar och flaskor för att återvinna dem. Totalt har han samlat in mer än 450 000. En hård kamp som han har fört ensam, men med stor motivation, sedan 2017, enligt den australiska nyhetskanalen ABC News. Tack vare återvinningen har han tjänat över 41 000 euro och med dessa pengar har han kunnat köpa ett hus. Så här gick det till.
När han inte går runt på gatorna och letar efter skräp har Damian Gordon ett heltidsjobb för att spara pengar. Men han har hittat något bättre än trottoarerna för att återvinna, han har upptäckt volontärarbetet och gjort det till spetsen för sitt äventyr.
Volontär på festivaler

I Australien finns det många musikfestivaler. Mer än 500 per år. Damian Gordon, som är musikentusiast, valde därför att bli volontär vid denna typ av evenemang. ”Jag ville engagera mig i musikkulturfestivaler och det var det som motiverade mig. Jag har träffat så många kända personer, bara genom att städa framför scenen”, förklarade han i det australiska tv-programmet ”The Project”.
Under dessa långa arbetsdagar samlar han in tusentals återvinningsbara förpackningar. Men inte bara det. Festivaler är kända för att ha musikstjärnor på affischen som inte saknar något. Ofta glömmer de därför kvar några saker. Med tiden och efter många evenemang börjar Damian Gordon samla på sig campingutrustning, ljusslingor och cowboyhattar.
Engångssamhället

Efter sju år kastar den 36-årige australiern mer än 450 000 burkar och flaskor i pantmaskinerna ”NSW Return and Earn”. Denna typ av maskin betalar tillbaka 10 cent per behållare. Totalt fick han 46 000 dollar, motsvarande över 41 000 euro.Fascinerade av nyheten roade sig internetanvändare med att räkna ut hans timlön. Slutsatsen blev att han tjänade 18 dollar per dag och 126 dollar per vecka. Tack vare alla dessa pengar kunde Damian Gordon lägga en handpenning på ett hus, en liten fiskarstuga med två sovrum. Även om han nu har ett tak över huvudet, har denna erfarenhet gjort honom medveten om en sorglig verklighet.
”Det är så mycket slöseri nuförtiden, vi lever i ett engångssamhälle. Vissa evenemang, som bröllop och musikfestivaler, producerar så mycket avfall…”, säger han till ABC News. En gång, under en festival, tog australiern med sig en enorm mängd mat som hade lämnats kvar. Han hade mat för flera veckor som inte var lättfördärvlig. Damian Gordon är därför försiktig. Nu möblerar han sin nya bostad med återvunna möbler. Och för att betala tillbaka sitt lån kommer den nye ägaren att fortsätta städa gator och konsertgångar i jakt på bortglömda burkar.
