De kalkstensformationer som täcker golvet i en av salarna i denna grotta i Gard är fortfarande ett mysterium. Det vi vet är att det vid första anblicken inte är stalagmiter!
I djupet av Cévennes-massivet, nära Anduze (Gard), slumrar en märklig armé: en legion av kalcit- och lerkonkretioner, knappt några centimeter höga, uppställda i täta rader på 100 kvadratmeter.
Ett unikt geologiskt fenomen som upptäcktes efter andra världskriget

De speleologer som upptäckte denna sal strax efter andra världskriget döpte dem till de 100 000 soldaterna. De har varit frusna i tusentals år i mörkret i grottan Trabuc och förbryllar forskarna. En sak är säker: eftersom det inte finns några droppar eller konisk tillväxt är det inte stalagmiter. Är det då bakterier som har skapat dem? Svampar? Elektrostatiska krafter? Ingen hypotes övertygar geologerna helt.
Ett gömställe för hugenoter och beväpnade banditer

Grottan har en rik historia: den var en fristad för hugenoter som flydde från Ludvig XIV, som skulle ha låtit mura in dem levande, och under 1800-talet fungerade den som gömställe för banditer beväpnade med trabucs (”tromblons” på occitanska). År 1823 överlevde en upptäcktsresande, som gått vilse utan ljus, där i 52 timmar genom att dricka sin urin. Mer nyligen, år 2004, upptäcktes där en hittills okänd skalbagge. Kommer grottan att avslöja fler hemligheter? Under tiden vaktar 100 000 soldater tyst över denna skatt som kan besöks året runt.
