Hoppa till innehåll

Pensionerad tjänsteman: ”Som lärare tjänade jag cirka 2 000 euro i månaden och nu får jag en pension på 2 300 euro. Jag gick i pension för att tjäna mer.”

Pensionären fick sin pension.

Denna pensionärs vittnesmål speglar den trygghet och stabilitet som offentliganställningar erbjuder och lyfter fram fördelarna med dem.

Har offentlig anställning i årtionden varit synonymt med stabilitet och ekonomisk trygghet. Att vara tjänsteman garanterar en fast lön, konsoliderade arbetsrättigheter och en säker pension, jämfört med den osäkerhet som finns i den privata sektorn. Därför är det allt fler unga som strävar efter att få en tjänst inom förvaltningen.

I detta avseende försvarar, en 81-årig pensionerad lärare, med övertygelse fördelarna med att ha varit tjänsteman hela sitt liv, i en intervju för NoticiasTrabajo. Efter att ha ägnat ett halvt sekel åt arbetet njuter han idag av en pension som, enligt honom själv, gör det möjligt för honom att ”leva lugnt”.

Han tjänar mer på sin pension än på sitt arbete

Pensionären arbetade som lärare på en skola.

Började sitt arbetsliv som lärare i Barcelona, med ”en ganska låg lön och mycket långa arbetsdagar”, förklarar han, även om han medger att det ”blev bättre” tack vare en strejk som förbättrade villkoren i branschen, vilket gjorde att han kunde höja sin lön och tjäna cirka 2 000 euro i månaden.

Efter mer än 30 år i offentlig tjänst gick han i pension med en pension på 2 300 euro per månad. ”Jag gick i pension för att tjäna mer”, erkänner han med ett skratt. ”Jag har tur. Nu när barnen har flyttat hemifrån har jag praktiskt taget mer än nog. Jag kan till och med spara”, tillägger. Till skillnad från många pensionärer som märker inflationens inverkan på sin köpkraft, säger han att han inte har haft några större svårigheter.

Han försvarar fördelarna med att vara tjänsteman

För har tjänstemannayrket varit en av de största garantierna för välbefinnande i hans liv. Han hävdar att offentlig anställning erbjuder ”ett jobb för livet”, till skillnad från svängningarna på arbetsmarknaden och i privata företag.

”Där kan ingen sparka dig och dessutom får du bra betalt. Vilket företag som helst kan gå i konkurs, stänga och då blir du arbetslös”, sammanfattar han och anser att denna stabilitet gör det möjligt att utveckla sin yrkeskarriär utan rädsla för uppsägning och planera framtiden med trygghet, något som enligt hans mening förklarar varför så många unga fortfarande väljer denna väg.

Han kritiserar de ungas klagomål om pensionerna

En ung man kom för att söka jobb.

Debatten om hållbarheten i det offentliga pensionssystemet och stabil sysselsättning fortsätter att dela åsikterna mellan generationerna. Medan ungdomar möter en arbetsmarknad med osäkra villkor och uttrycker sin oro över att inte få någon pension i framtiden, hävdar många pensionärer vikten av att betala in avgifter, som i fallet med.

”Jag tycker det är mycket dåligt att ungdomar säger att de tar en del av deras lön för att betala pensioner. Om det inte vore så skulle det inte finnas några pensioner”, hävdar han. ”När det blir deras tur kommer de att tänka samma sak som vi”, tillägger han och försäkrar att ungdomarna kommer att få pension i framtiden. Hans syn kontrasterar mot skepticismen hos många unga arbetstagare, som misstror en modell som de anser vara ohållbar. För denna pensionerade lärare ligger dock nyckeln i att upprätthålla solidariteten mellan generationerna.